niedziela, 22 grudnia, 2024
Książka od języka angielskiego z materiałami do pisania obok.
Jak się uczyć

Jak efektywnie planować naukę języka angielskiego?

"Chcę nauczyć się języka angielskiego!"

I super! Ale chęć to tylko pierwszy krok. Pewnie wszyscy chcielibyśmy usiąść i nauczyć się języka w trakcie jednego wieczoru, ale niestety, jest to długi i często dość intensywny proces! Niejedna osoba poddała się w jego trakcie, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z tym, jak planować naukę języka angielskiego. Nie martw się – ja dziś jednak przychodzę Ci na pomoc! Pozwól, że przedstawię Ci kilka kroków, które pomogą Ci osiągnąć same językowe sukcesy! Poniżej znajdziesz skuteczny sposób na to jak planować swoją naukę języka angielskiego!

Od czego zacząć? Jak planować naukę języka angielskiego skutecznie?

Punktem wyjścia jest zdecydowanie określenie własnego poziomu.

Jak zaplanować naukę angielskiego, skoro nie wiesz jaki dobrać materiał, co ćwiczyć i jakich źródeł do nauki szukać? Ocena poziomu językowego obejmuje kilka komponentów:  rozumienie, mówienie, pisanie oraz czytanie. O ile niektóre z nich są zdecydowanie łatwiejsze w nauce od innych – na przykład czytanie jest (raczej obiektywnie) łatwiejsze do nauki niż mówienie – należy przygotować taki sposób nauki, aby rozwijać każdą umiejętność. Nauka języka jest komplementarna, a braki w poszczególnych partiach bardzo łatwo jest zauważyć!

Określenie poziomu pozwoli Ci uporządkować to, co już wiesz i da Ci okazje zapanować nad tym, czego już się uczyłas_łeś. Ułatwi wyznaczenie realnych celów i dostosowanie planu nauki do Twoich możliwości. Inaczej zaplanujesz naukę na poziomie A2, a inaczej na B1 czy B2!😊

Warto też zerknąć na to, co powinno się na danym poziomie umieć. Poniżej znajdziesz mój post o tym, co trzeba znać na poziomie A1! 

Jeśli ustalasz cele - make them SMART!

Kobieta dotykająca środka tarczy symbolizująca osiągnięcie celu - pokazuje jak planować n naukę języka angielskiego.

Co to oznacza? Oznacza to, że Twój cel powinien być określany przez następujące cechy:

SPECIFIC => (Konkretny): Cel powinien być jasno określony i jednoznaczny, aby wszyscy wiedzieli, co dokładnie chcemy osiągnąć.

MEASURABLE => (Mierzalny): Cel powinien być możliwy do pomiaru lub oceny. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy osiągnęliśmy go z sukcesem.

ACHIEVABLE => (Osiągalny): Cel powinien być realistyczny i wykonalny w określonym czasie. Nie powinien być ani zbyt łatwy, ani zbyt trudny do osiągnięcia.

 REALISTIC => (Realistyczny): Cel powinien być osiągalny i realistyczny. Powinien być wyważony, z uwzględnieniem dostępnych zasobów i okoliczności, aby był wykonalny.

TIME-BASED => (Terminowy): Cel powinien mieć określony termin zakończenia. Dzięki temu mamy wyznaczony czas, w którym chcemy go osiągnąć, co pomaga w motywacji i planowaniu działań.

Cele nie mogą być ani za łatwe, ani zbyt trudne. Im bardziej szczegółowe tym lepiej, np. 

– do maja opanuję 300 nowych słów, 
– w 2023 zdam FCE, 
– do września będę swobodnie używać czasów Perfect, itd. 

Pamiętaj, że cel musi być i realistyczny i możliwy do osiągnięcia dla CIEBIE. Nie planuj godziny nauki dziennie, jeżeli wiesz, że nawet 15 min może być problemem! 🤷‍♀️ I jak? Wiesz już jak planować naukę języka angielskiego?

Czujesz, że Twoja nauka angielskiego stoi w miejscu?

Obrazek promujący kurs językowy English Weekly stworzony przez Joannę Domagałę, autorkę Angielskiego Kompasu. Nauka języka angielskiego.

Nauka języka wymaga sporej dawki poświęcenia i samozaparcia. Jeśli czujesz, że stała się dla Ciebie przykrym obowiązkiem i nie widzisz żadnych postępów w nauce, sprawdź mój kurs English Weekly! 

Pomogę Ci wskoczyć na kolejny poziom zaawansowania w prosty, przyjemny i kompleksowy sposób!

Dlaczego warto uczyć się angielskiego? 

Uczenie się języka angielskiego ma wiele istotnych korzyści, które sprawiają, że jest to wartościowa i satysfakcjonująca inwestycja w naszą przyszłość. Po pierwsze, angielski jest językiem międzynarodowym, co oznacza, że jest powszechnie używany w biznesie, nauce, dyplomacji i kulturze. Dlatego też, zdobycie biegłości w tym języku otwiera przed nami drzwi do globalnych możliwości, zarówno zawodowych, jak i osobistych.

Ponadto, nauka angielskiego wpływa korzystnie na nasze zdolności komunikacyjne. Rozwijając umiejętność porozumiewania się w języku obcym, uczymy się bardziej efektywnie wyrażać swoje myśli i idee, co ma znaczenie nie tylko w kontaktach międzynarodowych, ale także w codziennym życiu. Język angielski jest także kluczem do dostępu do globalnych źródeł wiedzy, zasobów internetowych i literatury naukowej, co umożliwia ciągłe samokształcenie i rozwijanie się.

Nauka angielskiego ma również korzyści kognitywne. Badania wykazują, że osoby biegłe w wielu językach mają lepszą pamięć, koncentrację oraz zdolność do rozwiązywania problemów. To dlatego, że nauka nowego języka wymaga elastyczności umysłowej i rozwijania umiejętności logicznego myślenia.

Ostatecznie, angielski jest często wymaganym kompetencją w wielu dziedzinach, takich jak praca, studia za granicą, czy nawet podróże. Posiadanie umiejętności posługiwania się angielskim może więc znacząco poprawić nasze perspektywy zawodowe i osobiste. Warto więc inwestować czas i wysiłek w naukę tego języka, aby czerpać z niej pełne korzyści w dzisiejszym globalnym świecie.

Znajdź mnie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry